Zaspával si na základnej na hodinách matiky, fyziky či chémie? Svet čísel, pokusov, javov a zákonov ti nič nehovoril a radšej si čmáral rôzne čačky mačky na papier? Možno rodičia do teba hustili, že takto z teba nič nebude, ale opak je pravdou. Čo tak vyskúšať prácu grafického dizajnéra?
Pýtaš sa – čo je to práca grafického dizajnéra?
Vizuálne koncepty slúžia na komunikáciu nápadov s cieľom informovania a inšpirácie zákazníkov. Grafický dizajnéri používajú grafický softvér, ale mnohí z nich sa uplatnia aj v kreslení. Ak budeš v práci riadne makať, tak to môžeš dosiahnuť až na umeleckého či kreatívneho riaditeľa, a to už by si bol pán niekto. Práca grafického dizajnéra má toho veľa. Ak uvažuješ, že sa staneš grafikom, tak smelo do toho! Byť grafikom v dnešnej dobe je super! Okrem zaujímavého platu táto práca prináša so sebou niekoľko výhod či už pracovných alebo životných. Čo ťa, teda čaká na tejto profesijnej ceste? Aké sú jej bonusy? Čítaj pozorne ďalej a dozvieš sa to.
1. Zamestnanie použiteľné do viacerých odvetví
Spoločnosti z rôznych odvetví potrebujú propagovať svoju značku. Potrebujú pre to logo, reklamné predmety, bannery a mnoho iných materiálov. To znamená, že dostaneš veľa príležitostí pracovať pre klientov z rôznych odvetví. Jeden deň môžeš navrhnúť plagát na športové podujatie a druhý deň pracovať na logu aukčnej spoločnosti. Nuda z rovnakej činnosti tu rozhodne nehrozí. Bonusom pre teba môže byť aj fakt, že máš možnosť sa dozvedieť niečo viac z viacerých oblastí. Navyše tvoja práca bude potrebná vždy, pretože grafické práce potrebuje každá firma pre rozvoj značky a takisto aj neustálu obmenu.
2. Práca vo viacerých prostrediach
Spôsob, akým sa dostáva práca grafikom je jedinečná. Máš voľnú ruku na výber či budeš pracovať v malom tíme pracujúceho pre jedného klienta alebo radšej v marketingovej agentúre, ktorá spolupracuje s viacerými klientmi. Môžeš pracovať aj na voľnej nohe z pohodlia domova. To už samo o sebe je veľká výhoda. Mal si „ťažkú noc“ a nechce sa ti vstávať alebo si chceš vychutnať stredajší koncert v meste a potom ráno nemusieť zízať na kolegov a šéfa, aj keď sú to super ľudia 🙂
3. Výber množstvá špecializácií
Môžeš sa špecializovať na určitý typ dizajnu, ako je: typografia, webový dizajn, ilustrácie, dizajn používateľských skúseností, 3D grafika a iné. Špecializácia z teba urobí žiadaného člena každého tímu. Ak si však zručný v rôznych oblastiach, môžeš si pomôcť k veľkému množstvu práce.
4. Nie je to nudné
Ak sa rád neustále učíš nové veci, si na správnej adrese. Štýl a estetika sa rýchlo menia, technológie sa neustále vyvíjajú, preto je potrebné sa učiť nové technológie a trendy. Každý deň v práci na teba čaká niečo jedinečné. Jeden deň prezentuješ svoj výtvor klientovi a ten druhý zase pracuješ na ďalšom dizajne.
5. Vyjadrenie kreativity
Môžeš vyjadriť svoju kreativitu, čo je podstata tejto práce, a to umelci potrebujú. Ak máš veľa kreatívnych nápadov a konceptov, s ktorými by si chcel experimentovať, máš jedinečnú šancu. Samozrejme sa nájdu klienti, ktorí naše nápady zrušia a musíme sa držať ich predstavy, mnohí nám však nechajú voľnú ruku.
7. Pomoc blízkym
Je vysoko pravdepodobné, že niekto z tvojich blízkych či už rodina, priatelia, známi budú potrebovať pomôcť s logom, webovou stránkou, dizajnom trička a inými vecami. Pomôžeš ľuďom okolo seba a na oplátku môžu potom urobiť oni niečo pre teba. Nenechaj sa však využívať, každá pomoc má svoje hranice.
8. Konkrétny dôkaz o svojich schopnostiach
Keď robíš túto prácu dobre, okolie ťa ozaj ocení a pochváli. Napríklad takí účtovníci nemôžu skutočne predviesť svoju schopnosť zvládnuť zložité daňové zákony. Určite ťa poteší, keď sa vyberieš napríklad do supermarketu a uvidíš tam výsledok svojej práce v podobe reklamy na regáli.
9. Spolupráca je nevyhnutná
Nad svojim výtvorom síce pracuješ a sedíš sám, ale počas procesu navrhovania sa nevyhneš kontaktu s ďalšími grafikmi, copywritermi, vývojármi a ďalšími kreatívnymi profesionálmi. Ich nápady ťa môžu v mnohom inšpirovať a vytvoríš tak ešte lepšiu grafiku.
Dúfam, že po prečítaní tohto článku si prišiel na to, že táto kreatívna práca má veľa výhod a stojí za to. Tak prečo to neskúsiť? Nebuď lenivý a pošli nám svoje portfólio a životopis. 🙂 Avšak do štúdia Verteco naberáme len skutočných frajerov vo svojom obore… a preto nám spolu s portfóliom a životopisom zašli aj odpoveď na otázku – našiel si v tomto článku nejakú chybu? 🙂 Pozornosť patrí k prednostiam grafika, hlavne keď tvoríme tlačové podklady. Tešíme sa na správu od teba 🙂